Az Etihad és az Etihad Campus. A City stadionja és vozáskörzete olyan, mint maga a csapat, sokkal komplexebb mint amilyennek elsőre tűník. Tegyünk egy sétát Manchester városának stadionjában és környékén!
Az új stadion építésének ötlete, a 2000-es londoni olimpiai pályázat kapcsán merült fel, és bár akkor még nem az angolok nyerték el a rendezés jogát, a 2002-es Nemzetközösségi Játékok helyszíne Manchester lett.
Erre az eseményre épült 110 millió fontos beruházással a 38.000 fő befogadására képes, atlétikai stadion.
A tíznapos rendezvény után a városnak nem volt szüksége egy ilyen jellegű létesítményre, az első tervek is a arról szóltak, hogy a Manchester City használatába kerül a stadion a britek sporttalálkozója után.
Ehhez újabb kb. 30 millió font elköltésére volt szükség, a lelátókat és a pályát átalakították, és stadion mellett egy külön, jóval kisebb atlétikai pálya épült.
2010 szeptemberében a város és a klub újratárgyalta a stadion bérleti jogát, melyben rögzítették, hogy a létesítmény milyen feltételekkel kerülhet a Manchester City tulajdonába.
A megállapodás kitér arra, hogy az un. Sportcity (aminek a legnagyobb részét az Etihad Campus teszi ki) projekt keretében az egész környéket, sportcentrummá, egy komplex szabadidős, és profi sportolásra is alkalmas központtá alakították át. A beruházás összköltsége a hírek szerint megközelítette az egymilliárd fontos összeget, amely terheit az angol állam, Manchester város, a Manchester City FC, és a projektbe bevont támogatók közösen állták.
A Sportcity nem csak a Manchester City létesitményeit (a stadion és az Etihad Campus) foglalja magában, itt van a nemzeti Squash központ, a nemzeti kerékpáros központ (a Manchester Velodromemal és a BMX csarnokkal), és a Manchester Regional Arena, a 6.500 férőhelyes atlétikai pályával rendelkező stadion (ahol az ifjúsági csapatok és a női csapat is játszott 2014-ig).
Sok ellendrukker szerint ez csak arab játszóház, de mi komolyan vesszük ezeket a mondatokat:
A döbbentes összegbe a stadion bővítése, az Etihad Campus megépítése, a teljesen lepukkant környék rendbetételére (többek között több száz fát is ültettek), az infrastruktúra bővítésére, na meg a kötöttpályás közlekedés kiépítésére ment el.
A 2014 végén átadott Etihad Campusba költözött a teljes csapat. Itt zajlik az utánpótlásképzés, ez a női csapat otthona, és az első keret edzései is ide kerültek át Carringtonból.
16 és fél futballpálya (a fél külön a kapusoknak), füves és műfüves egyaránt (a pályák locsolására az esővizet 8 millió liter tárolókapacitású tartályokban gyűjtik), csarnokok, edzőtermek, rehabilitációs helyiségek ... Egyszere 450 különböző korú fiatal képzése folyik az intézményben. A fiatalok részére kollégium áll rendelkezésre, de van itt egy négy csillagos szálloda, amelynek a szobáit alvásszakértőkkel terveztették meg (többek között az Argentin válogatott is az Etihad Campus vendége volt tavaly, Messi elismerően nyilatkozott jövendőbeli munkahelyéről a komplexumról). Van itt még moziterem, könyvtár, étterem és még ki tudja mi figyfene.
A Campust egy a főúton átívelő híd köti össze a stadionnal.
A manchesteriek oda vannak meg vissza, teljesen érthetően (igen, a környékbeli United szurkerek is), a létesmitény több száz új munkahelyet biztosít a környéken lakóknak, a lepusztult gyárnegyed aminek helyére húzták fel, senkinek sem hiányzik. (de szép lenne, ha a Fradi tolna fel egy ilyet a Kén utca-Illatos út helyére...)
A stadion és környéke így festett 2011-ben madártávlatból. Én egy hasonló létesítményt el tudnék képzelni a jelenlegi Puskás stadion helyén, egy ötvenezres futballstadion, mellette egy tízezres atlétikai pályával.
Érdekesség a stadionról: itt található a legszélesebb játéktér, és a legnagyobb fényű reflektorok az országban.
Nagy terek az Etihad körül. Magához a létesítményhez 2000 parkolóhely tartozik, de a közelben még található több ezer.
Több buszjárat is közlekedik errefelé, de a meccsnapokon különjáratok is indulnak, 2013 óta pedig villamos is eléri az Eastlands-et.
Büfék, kávézók rengeteg ülőhellyel, igazi közösségi hely a "City Square", meccs előtt koncertekkel, híreségekkel való találkozási lehetőséggel.
Az átalakított stadion az első lépcsőben 47.726 fő befogadására lett alkalmas, jelenleg 55.097 a kapacítás, de idén folytadódik a bővítés (most az északi lelátóval), a harmadik lépcsőben, 61.000 főig bővül az Etihad 2020-ra. (a kész stadion látványterve)
Jelenleg a harmadik legnagyobb stadion a Premier League-ben, és a kilencedik legnagyobb az Egyesült Királyságban. Az uefa legmagasabb kategóriájába van a stadion, természetesen.
A régi öltözők, itt még semmi extra, csak a praktikum, és a kényelem a lényeg.
Az extrákat, az exkluzív vendégeknek fenntartott szektorokban kell keresni, ahol a fűthetőek a székek.
70 minden igény kielégítő vip box várja a tehetősebb szimpatizánsokat, és a csapat támogatóit.
Egy kellemes ebéd, és utána jöhet egy jó meccs!
A lelátók alatt széles folyosókon lehet közlekedni, itt vannak a büfék, ajándékárusok, a mellékhelyiségek, és a fogadóirodák. A falon rengeteg tv van kifüggesztve, ha valakinek meccs közben kell kimennie, az is minél kevesebb dologról maradjon le.
A játékoskijáró felöl:
Illetékteleneknek belépni tilos!
Az északi lelátón vannak a családi szektorok, ahol különböző érdekességek várják a kicsiket. Külön festések a falon, és a padlón. Gyermekbarát mosdók, és a stadion többi részéhez képest más kínálatú büfék.
Többek között a játékosok testmagasságához mérhetik magukat a gyerkőcök.
Vagy akár az öltözőben is megpihenhetnek.
A gyep minősége kifogástalan, ahogy szinte az összes brit pályán, tucatnyi pályamunkás dolgozik azon, hogy ez így legyen, meccsről-meccsre.
Rengeteg riporterállás a médiumok képviselőinek.
Lépcsők a szektorokba, a kellő információval.
Impozáns látványt nyújtanak a megtelt lelátók!
Az oldallelátók kakasülője.
Az átalakítás utáni megnyitó meccset a Barcelonával játszotta a City, 2003. augusztus 10.-én. A meccset 2:1-re hozta a Manchester, és az új stadion első gólját Nicolas Anelka szerezte.
Néhány kép, ahol érdekes perspektívákból lehet megtekinteni az Etihadot.
A stadionban rendszeresen fellépnek a világ legnagyobb zenekarai. Koncerten az Etihad befogadóképessége már több, mint 60.000 fő. A klub történetében legfontosabb zenekar, az oasis 2005-ben három koncertet tartott itt, a második este felvétele dvd-n is megjelent.
Kezdetben a koncertek hatalmas hangereje zavarta a közelben lakókat, de csaknem egymillió fontos beruházással orvosolták a problémát.
Rangos futballeseményeket is bonyolítottak már itt (a City meccsein kívül, persze): a 2005-ös Női Európa Bajnokság nyitómeccse, a torna addigi történetének legnagyobb nézőszámú meccsét hozta. 2008-ban itt rendezték a Zenit-Rangers Uefa kupa döntőt. 2011-ben a Blue Square Premier play-off döntője a Wembleyben zajló Bajnokok Ligája döntő miatt is itt került megrendezésre, de az angol válogatott is játszott már a stadionban.
Más sportesemények is voltak már a stadionban, rendszeresen rendeznek Liga Rögbi mérkőzéseket, de bokszmeccset (2008-ban Ricky Hatton lépett a kötelek közé) is láthatnak már itt az érdeklődök.
Tavaly októberben 50.778-an váltottak jegyet az Anglia-Uruguay meccsre az uniós rögbi vb keretében.
Örök emlék a múzeumban.
Steven Scholest megihlette a stadion, és ezt a festményt készítette:
Könnyedén gyorsan, lehet ki- és belépni a meccsen, amelyet a körfolyosók is segítenek a jellegzetes oldaltornyokon.
A belépéskor kapunként, 1200 ember tud bejutni egy perc alatt.
2013 óta Jamie Oliver cége biztositja a büfék ellátását.
Meccs után, egy utolsó visszatekintés a parkolóból. Remek hely ez!
A google street view segítségével jobban is szemügyre vehetjük a stadiont, egy 2010-es manchesteri derbi előtt:
A City of Manchester nevet 2011-ben váltotta le az Etihad Stadium. Július 8-án került elő az új név, ekkor halhattunk először az Etihad Campusról.
Időközben új öltöző is váltotta a régi puritánt.
2013-tól villamossal is elérhetjük az Etihad Campust (ezeket a megállókat a City játékosai mondják be).
A tavaly átadott déli lelátó.
Az Etihad Campus a magasból.
A játékosok kérésére kör alakú az öltöző az edzőközpontban.
Az edzőterem:
Kedvencem a kék műfüves pálya:
2014 végére elkészült az Academy Stadium is.
7.000 férőhelyes a kis ékszerdoboz (5,000 ülőhellyel). Itt játszik a női csapat és a korosztályos csapatok is. De volt már itt meccse az Angol női válogatottnak, és tavaly U-20-as uniós rögbi vb meccseket is rendeztek itt.
Az Etihad Campus és környéke 2015-ben.
Végül térjük rá a trollok kedvenc faszságára, az 'Emptyhadra'. A City of Manchester megnyitása utáni szezonban 46.834 volt az átlagnézőszám (bőven a top 20-ban az európai topligákat nézve is) . Hol volt itt még Manszúr? A legkevesebben a '06/'07-es szezonban jártak meccsre, ekkor is három híján negyvenezer az átlag (a hatodik legtöbb a húsz csapatos ligában). A legtöbben a '13/'14-es szezonban jártak meccsre (átlag 47.080-an ez 99.3%-os kihasználtságot jelent), ekkor vált biztossá, hogy 13.000 ülőhellyel bővül a stadion.
Ebben a szezonban a legkevesebben (38.246) a Hull elleni ligakupa meccsre váltottak jegyet, a bajnokok ligájában 48.652 az átlagnézőszám, a legkisebb bajnoki nézőszám pedig decemberben volt a Swansea ellen (53.052), ha ez az Emptyhad, legyen.